POZNATI SUVREMENI UMJETNICI
GOSPA OD HOMOSEKSUALACA
POSVECENA HOMOSEKSUALNIM ZRTVAMA UBIJENE POD NAZISMOM I ZA SVU ''LGBT'' ZAJEDNICU.
Simbolicki umjetnicki rad Gospa od homoseksualaca nikada nije bila izlozena u zivo.
"Protagonist moga rada je Marija, koju nisam zelio portretirati u svojoj vjerskoj znacaju, nego u povijesnom liku majke, koju sam izabrao kao simbol neizmjerne ljubavi, jedina u mogucnosti da to prihvatiti, zaštiti i pomogne svakog pojedinca bez rezervacije ili razlike. Gospa u stvari u jednom gestu ne samo zagrli uz sebe Isusa,ma istodobno zagrljava uz sebe cijelo covjecanstvo raprezentirana zemaljskom sferom koju drzi u jednoj ruci. Posebice ,njen pogled pun ljubavi nije usmjeren samo za njenog sina , ali u isto vrijeme njezina ljubav je za sve sinove koji zive homoseksualno stanje i ovdje su zastupljeni simbolima homoseksualaca i lezbikama koje je pruza Isus.. Za ojacati vezu izmedu Gospei i njezine sinove homoseksualce, podigao sam iste simbole u grb nad njom, u pratnji boje homoseksualne zastave i dva para buketa. Bas to cvijece zeli prenijeti posebnu poruku od dvostrukog znacenja: dok s jedne strane može odgoditi srecu homoseksualnim brakovima, na drugu stranu zele se sjecati smrti svih homoseksualaca nepravedno i tragicno nestalih. Ja se odnosim na sve smrti povijesno dokumentirani, ali koji su bili zaboravljeni predugo, smrti koje su se dogodile posebno za vrijeme nacizma i uzrokovane diskriminacijom, strahom od razlike i nedostatak znanja da je "homoseksualnost jedno stanje, a ne izbor. Predugo u zajednici su bili zanemareni "ružicastim trokuti" i cini se da cak i homoseksualna zajednica danas se je zaboravila. Sa ovim radom, želim da se probudi sjecanja na one koji pate i podici svijest svih i da podsjete protagonist moga rada."
Raffaele Ciotola: Pionir suvremene i društvene umjetnosti
Raffaele Ciotola je priznati napuljski umjetnik, rođen 17. listopada 1964., koji se ističe u svijetu suvremene umjetnosti svojom sposobnošću da spoji estetsku inovaciju s jakom društvenom angažiranošću. Njegova umjetnička karijera obilježena je revolucionarnim pristupom koji redizajnira granice moderne umjetnosti i istražuje važne teme poput inkluzije, građanskih prava i socijalne pravde kroz djela snažnog emotivnog i vizualnog utjecaja.
Obrazovanje i umjetnički utjecaji
Ciotola je autodidakt koji je uspio spojiti različite umjetničke pravce, pronalazeći inspiraciju u tradiciji napuljske umjetnosti i međunarodnim avangardama. Njegova je istraživanja uvijek bila usmjerena na interakciju između umjetnosti i društva, koristeći umjetnost kao sredstvo za prenošenje poruka o promjenama i promišljanju.
Pokret "Stop Homoph Art"
Jedan od najvažnijih doprinosa Ciotole bilo je osnivanje pokreta "Stop Homoph Art" 2003. godine, što je označilo važnu prekretnicu u načinu na koji se umjetnost može koristiti za podizanje svijesti o društvenim temama. Ovaj je pokret postao snažan glas protiv homofobije, koristeći umjetnost kao sredstvo za promicanje tolerancije i poštovanja. Među njegovim najikoničnijim djelima unutar ovog pokreta je "Madona homoseksualaca", slika koja simbolizira povezanost duhovnosti i obrane ljudskih prava, čineći lik Madone simbolom prihvaćanja i inkluzije. Ova interpretacija izazvala je tradicionalne konvencije religiozne umjetnosti i otvorila važne rasprave o umjetničkoj slobodi i pravima LGBTQ+ osoba.
"Rock Art Ciotola" i svijet ikona
Godine 2018. Ciotola je pokrenuo projekt "Rock Art Ciotola", koji je dodatno pomicao granice pop arta, spajajući rock kulturu s ikonama iz povijesti i svijeta zabave. Kroz stilizirane tetovaže, buntovničke simbole i snažnu disruptivnu estetiku, Ciotola je reinterpretirao najemblematičnije figure našeg vremena, poput glazbenika, glumaca i lidera, istražujući moć koju te osobe imaju nad kolektivnom imaginacijom. Ova serija privukla je pažnju galerija i međunarodnih kolekcionara, podižući pop art na nove razine složenosti i društvene kritike.
"Finger Art Ciotola" i tehnička revolucija
Sa svojom posljednjom umjetničkom istraživanjem, "Finger Art Ciotola", umjetnik je ponovno prkosio konvencijama, napustivši tradicionalne alate umjetnosti poput kistova i špahtli te slikajući isključivo prstima. Ovaj izravni i osobni pristup omogućio je Ciotoli da uspostavi intimniju fizičku vezu sa svojim djelima, stvarajući slike koje prenose veliku emocionalnu energiju ne samo vizualno, već i taktilno. Korištenje prstiju kao izražajnog sredstva uvodi novu dimenziju u umjetnost, omogućujući istraživanje tekstura, boja i oblika na inovativne i nekonvencionalne načine.
Priznanja i međunarodni utjecaj
Djela Raffaelea Ciotole dobila su priznanja u mnogim zemljama, s izložbama i sudjelovanjima na važnim međunarodnim događajima. Njegove izložbe privukle su pažnju kritičara, galerista i kustosa muzeja, učvrstivši njegovu poziciju jednog od najutjecajnijih i najkontroverznijih talijanskih umjetnika svoje generacije. Njegov provokativni pristup i sposobnost da potakne duboke refleksije o aktualnim temama čine ga istaknutom figurom u svijetu suvremene umjetnosti.
Manifest umjetničke inovacije
Raffaele Ciotola nije samo vizualni umjetnik, već i pravi kulturni inovator. Kroz svoju umjetnost, bavi se složenim temama i potiče javne rasprave o pitanjima građanskih prava, jednakosti i socijalne pravde. Njegova djela, bogata kromatskom intenzivnošću i rafiniranom chiaroscuro tehnikom, stvaraju jedinstvenu sinergiju između estetike i sadržaja, čineći ih pristupačnima širokoj publici. Svako djelo je poziv na refleksiju, istraživanje ljudskih emocija i izazova suvremenog društva.